به دلیل نوسان نرخ ارز، لطفا قبل از خرید نهایی جهت تایید موجودی و قیمت کالا با ما تماس بگیرید.
در هنگام خرید اکو همراه به میزان توان خروجی آن توجه کنید.

همه چیز راجع به اکو

تعریف واژه اکو یا بازتاب صدا

سیستم‌ها و تجهیزات صوتی برای اماکن و مراسمات متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این میان استفاده از تجهیزات صوتی با کیفیت بالا همواره دغدغه بسیاری از افراد بوده است. یکی از تجهیزاتی که بسیار زیاد مورد توجه بوده است، سیستم صوتی اکو می‌باشد. اما آیا می‌دانید این لفظ دقیقا به چه معنی است؟ منظور از این واژه در واقع تکرار صداهایی است که از بازتاب صدای اولیه ایجاد می‌شود. البته در تکرار‌های صدای اصلی کلمات ادا شده به شکل واضحی قابل تشخیص هستند و بعد از چندین بازتاب صدا، کلمات در تکرار‌ها به صورت مبهم در می‌آیند. صدای بازتاب شده معمولا 50 میلی ثانیه بعد از ایجاد صدای اصلی شنیده می‌شود.

به زمانی که بین بازتاب صدا‌ها می‌باشد تاخیر می‌گویند. تجربه همه ما در شنیدن بازتاب صدایمان هنگامی است که در یک دره عمیق صحبت می‌کنیم و بازتاب صدای خود را به وضوح می‌شنویم. تا اینجا بحث کوتاهی را راجع به بازتاب صدا داشتیم در ادامه راجع به سیستم‌های صوتی و تجهیزات آن‌ها مانند باند و … بیشتر آشنا می‌شویم.

قرار دادن اکو و میکروفون روشن کنار هم منجر به خرابی هر دو می‌شود.

قرار دادن اکو و میکروفون روشن کنار هم منجر به خرابی هر دو می‌شود.
قرار دادن اکو و میکروفون روشن کنار هم منجر به خرابی هر دو می‌شود.

آشنایی با سیستم صوتی

حال که راجع به بازتاب صدا مطالبی را خواندیم بهتر است تا به سراغ سیستم‌های صوتی برویم و با آن‌ها نیز آشنا شویم.

تجهیزات صوتی معمولا انواع متفاوتی شامل : ووفر، ساب ووفر و میدووفر، میکروفن، باند، بلندگو، توییتر یا تیوتر، میدرنج، کامپوننت، آمپلی فایر، میکسر، پاو رمیکسر، اکو همراه و… را شامل می‌شوند. بلندگوها که با نام اسپیکر نیز شناخته می‌شوند می‌توانند انرژی الکتریکی را به انرژی صوتی تبدیل کنند. این مکانیسم دقیقا مقابل عملکرد میکروفون قرار دارد زیرا در میکروفون انرژی صوتی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود. اولین بلندگوی الکتریکی توسط شخصی به نام یوهان فیلیپ در سال 1863 به دنیا معرفی شد. بلندگو‌ها انواع متنوعی داشته و شامل انواع بلندگوی اکتیو و پسیو، سقفی، ستونی، شیپوری، دیواری، Echo همراه، ساب ووفر و … می‌باشد.

استفاده از اکو با بالاترین میزان صدای ممکن توصیه نمی‌شود.

استفاده از اکو با بالاترین میزان صدای ممکن توصیه نمی‌شود.
استفاده از اکو با بالاترین میزان صدای ممکن توصیه نمی‌شود.

باند و اکو همراه

جدیدترین سیستم‌های صوتی معمولا سیستم‌های صوتی قابل حمل می‌باشند که شامل باند‌های پرتابل و Echo های قابل حمل می‌باشند. قابل حمل بودن این سیستم‌ها باعث شده تا کار با آن‌ها برای افراد ساده شود. بدیهی است که هرچه کیفیت سیستم صوتی بالاتر باشد کیفیت صدای خروجی نیز بالاتر می‌باشد. در ادامه مطلب قصد داریم تا شما را با تجهیزات صوتی بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید بهترین تجهیزات را از نظر کیفیت برای استفاده برگزینید و از انتخاب خود راضی باشید، زیرا انتخاب صحیح‌‌‌تر به طور طبیعی وابسته به شناخت بیشتر می‌باشد.

باند پرتابل و اکوهایی که استفاده می‌شوند، همان سیستم بلندگو می‌باشند که در مراسمات مختلف از آن‌ها استفاده می‌شود. سیستم بلندگو معمولا به دو دسته تقسیم می‌شود که هر دسته ویژگی‌های خاص خود را دارد و می‌بایست در هنگام خرید با توجه به نیاز خود هر یک از آن‌ها را انتخاب کنیم. اما این دو دسته شامل چه مواردی هستند؟

در دسته اول سیستم‌های بی‌سیم جای می‌گیرند که تحت عنوان سیستم‌های همراه نیز شناخته می‌شوند. دسته دوم سیستم‌‌هایی هستند که نیاز به اتصال به جریان برق دارند تا بتوانند کار کنند.

قابلیت اتصال به ابزارهای دیگر از ویژگی های مهم در هر اکو همراهی می‌باشد.

قابلیت اتصال به ابزارهای دیگر از ویژگی های مهم در هر اکو همراهی می‌باشد.
قابلیت اتصال به ابزارهای دیگر از ویژگی های مهم در هر اکو همراهی می‌باشد.

در هنگام انتخاب اکو به چه چیز‌‌هایی توجه کنیم؟

در انتخاب Echo می‌بایست به چندین عامل توجه کرد تا انتخاب مناسبی داشت. این عوامل چه هستند؟ عواملی که باید در هنگام انتخاب به آن‌ها توجه کنید شامل : محل قرار گیری، کیفیت صدا، ابعاد، نوع کاربرد  می‌باشند.

انتخاب ابعاد

انتخاب ابعاد Echo به نوع استفاده شما از آن بستگی دارد برای مثال بین ابعاد مینی و بزرگ در صورتی که می‌خواهید به طور مداوم وسیله را جا به جا کنید، نوع مینی مناسب‌‌‌تر به نظر می‌رسد. معمولا ابعادی که برای اکو بیان می‌شود شامل 5 اینچ، 6 اینچ، 8 اینچ، 12 اینچ و 12+6 اینچ می‌باشد.

قابلیت‌های اتصال

قابلیت‌های اتصال دستگاه Echo یکی دیگر از گزینه‌‌هایی است که به خوبی باید بررسی کنید در ادامه راجع به انواع اتصالات ابزارهای جانبی به این دستگاه توضیحاتی ارائه شده است که می‌توانید با توجه به آن توضیحات بررسی کنید که دستگاهی که انتخاب می‌کنید کدام یک از انواع اتصالات را پشتیبانی می‌کند.

خرید اینترنتی

امکان خرید اینترنتی و میزان اعتبار مجموعه عرضه کننده کالا نیز از دیگر مواردی می‌باشد که در هنگام خرید می‌بایست به آن توجه کنید. معمولا فروشندگانی که امکان خرید اینترنتی را فراهم می‌آورند کار را برای مشتری آسان کرده و انواع و اقسام محصولات خود را در وبسایت خود به نمایش می‌گذارند. این کار امکان مقایسه و بازبینی دقیق راجع به محصولات را به آسانی فراهم می‌آورد.

قابلیت شارژ

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید قابلیت شارژی بودن سیستم مورد نظر می‌باشد. در صورتی که سیستم اکو قابلیت شارژی بودن را داشته باشند می‌توانید بدون محدودیت و در مواقعی که به برق دسترسی ندارید از ‌‌‌باتری آنها استفاده کنید. توان ‌‌‌باتری‌ها در این نمونه دستگاه حدودا 2000 تا گاهاً 7000 میلی آمپر ساعت می‌باشد که برای استفاده طولانی مدت طراحی شده است.

قابلیت اتصال به برق شهر

امکان دیگری که در برخی از دستگاه‌ها وجود دارد این است که علاوه بر قابلیت شارژی بودن می‌توانند به برق شهری نیز به طور مستقیم متصل شوند. این مزیت از آن جهت دارای اهمیت می‌باشد که می‌توانید در مواقعی که نیازی به ‌‌‌باتری دستگاه ندارید از آن استفاده نکرده و شارژ ‌‌‌باتری را برای مواقعی نگه دارید که امکان دسترسی به برق شهری وجود ندارد. البته استفاده از باتری به طور کلی در این گونه از دستگاه‌ها برای سالم ماندن دستگاه توصیه می‌شود.

توان خروجی

توان خروجی، ویژگی مهم دیگری می‌باشد که بهتر است به آن توجه کنید. در صورتی که از وسیله مورد نظر در یک مکان بزرگ و یا در میان سیل زیادی از جمعیت استفاده می‌کنید نیاز است تا یک دستگاه با توان خروجی بالا انتخاب کنید. اما در صورتی که در یک مکان کوچک‌‌‌تر استفاده می‌کنید بهتر است تا دستگاه اکو با توان خروجی کم را انتخاب کنید.

علاوه بر موارد گفته شده، توجه کنید که سیستم صوتی مورد نظر در کدام یک از دسته‌های معرفی شده جای می‌گیرد؟ یعنی در دسته بی سیم قرار دارد و یا برای کار کردن نیاز به اتصال برق دارد و با توجه به نوع کاربرد خود یک گزینه را انتخاب کنید.

مزایای اکو پرتابل

Echo ‌های پرتابل یکی از اجزای سیستم‌های صوتی می‌باشند. واژه پرتابل به قابل حمل بودن دستگاه اشاره دارد. این ابزار دارای مزایایی هستند که در ادامه بیان خواهد شد.

  • Echo های همراه معمولا قیمت بسیار مقرون به صرفه‌ای دارند و به همین دلیل برای استفاده بسیار مناسب به نظر می‌رسند.
  • این Echo ها ابعاد مناسب و متنوعی داشته و می‌توانند در انواع مراسمات استفاده شوند.
  • قابلیت اتصال این ابزار نیز بسیار مناسب می‌باشد و از این نظر منعطف عمل کرده است. Echo های همراه می‌توانند به پورت‌های USB,AUX متصل شوند. علاوه بر آن می‌توانند به میکروفون‌های بی سیم و باسیم نیز وصل شوند. کیبرد الکترونیکی و یا گیتار الکترونیکی و یا انواع دیگری از ساز‌ها از جمله دیگر ابزاری هستند که می‌توانند به این اکوهای همراه متصل شوند و عملکرد خوبی نیز داشته باشند. با وصل شدن دستگاه‌های دیگر به باند‌های همراه می‌توانید صدا را با Echo همراه خود کنترل کنید.

قابلیت شارژی بودن اکو یک مزیت محسوب می‌شود.

قابلیت شارژی بودن اکو یک مزیت محسوب می‌شود.
قابلیت شارژی بودن اکو یک مزیت محسوب می‌شود.

نکاتی برای افزایش طول عمر اکوهای همراه

قطعا هر وسیله‌ای نیاز به یکسری مراقبت‌ها دارد تا سالم مانده و طول عمر بیشتری نیز داشته باشد. بسیاری از افراد با نداشتن علم کافی درباره نگهداری وسایل مختلف باعث می‌شوند به طور ناخواسته به وسایل لطمه وارد کنند و بدین طریق هزینه تعمیر را به هزینه خرید آن وسیله اضافه کنند. چه بسا بسیاری از وسایلی که بعد از خرابی تعمیر نشده و هزینه خریدی دیگر را برای افراد به همراه می‌آورند. ما در اینجا چند نکته را بیان خواهیم کرد تا در صورت لزوم آن‌ها را رعایت کرده و طول عمر سیستم صوتی خود را افزایش دهید.

نکته اول

بهتر است میکروفون در نزدیکی Echo روشن قرار نگیرد زیرا این کار باعث کاهش طول عمر آن و آسیب رسیدن به هر دو وسیله می‌شود و هم چنین کیفیت صدای سیستم صوتی نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند.

نکته دوم

در استفاده از اکوهای همراه بهتر است میزان صدا را تا بیشترین حد ممکن بالا نبرید زیرا بالاترین میزان صدا می‌تواند کیفیت صدای سیستم صوتی را کم کند و به مرور زمان سیستم کارایی لازم را از دست بدهد.

نکته سوم

به مدت زمان شارژ Echo دقت کنید و اجازه دهید به طور کامل برای استفاده شارژ شوند. در صورتی که این اتفاق به طور کامل نیفتد به مرور زمان به ‌‌‌باتری آسیب وارد می‌شود و طول عمر مفید ‌‌‌باتری کاهش پیدا می‌کند.

نکته چهارم

نکته مهم دیگری که برای مرحله شارژ کردن ضروری می‌باشد این است که زمانی که دستگاه در حال شارژ می‌باشد ترجیحا از آن استفاده نکنید. زیرا این کار باعث می‌شود عمر مفید ‌‌‌باتری دستگاه به شدت افت پیدا کند. علاوه بر آن این کار باعث ایجاد نویزهایی در صدای خروجی از دستگاه می‌شود که بسیار نامطلوب است و کیفیت صدا را پایین می‌آورد. ادامه دادن این روند باعث می‌شود یک دستگاه بدون کیفیت را در آینده داشته باشید.

هنگامی که دستگاه اکو همراه در حال شارژ می باشد از آن استفاده نکنید.

هنگامی که دستگاه اکو همراه در حال شارژ می باشد از آن استفاده نکنید.
هنگامی که دستگاه اکو همراه در حال شارژ می باشد از آن استفاده نکنید.

سخن پایانی

اکوهای همراه یا بی سیم به طور کلی از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه‌‌‌تر از انواع باسیم می‌باشند. و می‌توانند برای استفاده در بسیاری از مکان‌ها مفید عمل کنند. تجهیزات نصب این نوع سیستم‌های صوتی بسیار زیاد بوده و برای اتصال به بسیاری از دستگاه‌ها طراحی شده اند. برای مثال این سیستم‌های صوتی می‌توانند با کمک یک کابل OTG و AUX به تلفن همراه شما متصل شوند و برای شما فایل‌های موسیقی روی تلفنتان را پخش کنند.

 

در هنگام خرید اکو همراه به میزان توان خروجی آن توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *