به دلیل نوسان نرخ ارز، لطفا قبل از خرید نهایی جهت تایید موجودی و قیمت کالا با ما تماس بگیرید.
توان دستگاه تقویت کننده صوتی از روی عدد RMS آن تشخیص دهید.

همه چیز راجع به آمپلی فایر

آمپلی فایر که با نام آمپ نیز شناخته می‌شود، در سیستم‌های صوتی استفاده می‌شود. همه ما سیستم‌های صوتی را می‌شناسیم و استفاده‌های زیادی از آن می‌کنیم. اما ارتباط آمپ با سیستم‌های صوتی چیست؟

از آمپلی فایر چه می‌دانید؟

به طور کلی آمپ کیفیت صدای خارج شده از دستگاه صوتی را ارتقا می‌بخشد و سپس آن را به بلندگو منتقل می‌کند. با دقت در بلندگو‌های مورد استفاده، به راحتی می‌توان متوجه این نکته شد که اغلب بلندگوها کیفیت صدای خروجی مناسبی ندارند. این نکته به ویژه در سیستم‌های قدرتمندی که روی خودروها تعبیه می‌شوند، مهم می‌باشد. زیرا نصب سیستم‌های قدرتمند صوتی روی ماشین بدون داشتن آمپ اصولی نمی‌باشد. دستگاه‌های تقویت کننده صدا درجات مختلفی دارند و براساس توان تقویت کنندگی دسته بندی و بیان می‌شوند. این توان متفاوت باعث شده تا نوع کاربرد آن‌ها نیز متفاوت شود. به این موضوع در ادامه بحث می‌پردازیم.

نصب آمپ کمک می‌کند تا کیفیت صدا به ویژه در هنگامی که صدا با حداکثر صوت پخش می‌شود بالا باشد و بدون قطع و وصل شدن به طور مکرر پخش شود. اما برای بررسی بیشتر نقش آمپ لازم است تا مسیر صوتی طی شده برای خارج شدن یک صوت در یک سیستم صوتی را بیشتر بشناسیم. با ما همراه باشید تا نقش آمپلی فایر و نکات مهمی را راجع به آن بررسی کنیم.

در هنگام خرید یک دستگاه تقویت کننده صوتی حتما به توان دستگاه توجه کنید.

در هنگام خرید یک دستگاه تقویت کننده صوتی حتما به توان دستگاه توجه کنید.
در هنگام خرید یک دستگاه تقویت کننده صوتی حتما به توان دستگاه توجه کنید.

 مسیر سیگنال صوتی چگونه می‌باشد؟

یک دستگاه پخش کننده صدا را تصور کنید که از یک منبع ذخیره اطلاعاتی فرمان گرفته و اطلاعات صوتی را پخش می‌کند. اطلاعات دیجیتال این دستگاه ابتدا به اطلاعات آنالوگ تبدیل می‌شود، سپس این اطلاعات تقویت شده و وارد قسمت pre amp می‌شود. این قسمت روی صوت، پردازش‌های متفاوتی مانند اکولایزها، فیلترها، بازیابی‌های صوتی و … را انجام می‌دهد. در این جا قدرت سیگنال صوتی بسیار پایین بوده و مابین  ۰.۲ تا ۵ ولت می‌باشد. به این سیگنال، سیگنال اولیه یا پری سیگنال می‌گویند. تا اینجا مسیر پیموده شده یک سیگنال را متوجه شدیم اما بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟ بعد از این مسیر حضور و نصب آمپ تغییراتی روی سیگنال ایجاد می‌کند.

بررسی ضرورت حضور آمپلی فایر

بعد از این که سیگنال صوتی مسیر گفته شده را پیمود، وارد ic power دستگاه می‌شود. این قسمت با نام آمپلی فایر داخلی دستگاه صوتی نیز شناخته می‌شود. این قسمت یک چیپ ست کوچک است که به یک هدسینگ متصل می‌باشد. این هد سینگ برای چیپ ست مانند رادیاتور عمل می‌کند. همان طور که گفتیم این بخش با نام تقویت کننده صوت داخلی دستگاه شناخته می‌شود. بنابراین می‌تواند سیگنال‌های صوتی را تقویت کرده و آماده پخش کند. اما شاید در این جا از خود بپرسید چه نیازی به دستگاه آمپ خارجی می‌باشد در صورتی که یک دستگاه صوتی دارای آمپ داخلی است؟ آمپ داخلی دستگاه، تقویت سیگنال را تا تا ۲۲وات RMS افزایش می‌دهد.

اما مشکل در چیست؟

مشکل از آنجا شروع می‌شود که توان بلندگوها معمولا بیشتر از بالای ۵۰ وات RMS می‌باشد و این بدان معنی است که دستگاه صوتی بدون آمپ از حداکثر توان بلندگو برای پخش صدا بهره نمی‌برد. نشانه این اتفاق این است که، هنگام پخش صدا در ولوم پایین کیفیت صدا مطلوب می‌باشد اما در ولوم بالا کیفیت به شدت افت پیدا می‌کند و این در حالیست که از نصف توان بلندگو برای پخش صدا استفاده شده است..

 

 

در هنگام خرید آمپلی فایر به تعداد کانال‌های آن توجه کنید.
در هنگام خرید آمپلی فایر به تعداد کانال‌های آن توجه کنید.

برای حل این مشکل یا می‌بایست به فکر نصب یک آمپلی فایر خارجی یا اکسترنال باشیم تا بتوانیم از حداکثر توان بلندگو برای پخش صدا بهره ببریم یا می‌بایست از بلندگوهایی با ظرفیت پایین تر مانند 22 وات استفاده کنیم که معمولا در بازار موجود نمی‌باشند. علاوه بر آن کیفیت پخش صدا در این نوع بلندگوها بسیار پایین است. مسلم است که استفاده از یک دستگاه تقویت کننده صدا گزینه بهتری می باشد. البته در انتخاب آمپ باید از نوع بلندگو نیز آگاه بوده تا انتخابی مناسب انجام دهیم. توجه کنید که آمپ اکسترنال باعث می‌شود که کیفیت صدای پخش شده نیز افزایش یابد.

در واقع سیگنال‌های صوتی وقتی از قسمت پری آمپ خارج و وارد آمپ داخلی می‌شوند دچار افت کیفیت می‌شوند. آمپ داخلی یا همان آی سی پاور به دلیل نداشتن یک منبع تغذیه کافی و داشتن هدسینگ کوچک و… توانایی محدودی داشته و به همین دلیل سیگنال صوتی را با کیفیت بسیار پایینی پخش می‌کنند. بنابراین با نتیجه گیری از کلیه مباحثی که تا اینجا بیان شد می‌توانیم به این نتیجه دست پیدا کنیم که با نصب آمپلی فایر اکسترنال می‌توان علاوه بر استفاده از حداکثر توان بلندگو، کیفیت صدای بهتری را نیز تجربه کرد.

توجه به نوع فضا مورد استفاده در انتخاب آمپلی فایر

حال که با کارایی این دستگاه آشنا شده ایم راحت تر می‌توانیم به این سوال پاسخ دهیم که آمپ در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟ یک دستگاه آمپ در انواع مکان‌های عمومی مانند خیابان ها، بانک ها، فروشگاه ها، ایستگاه‌های مترو، در مراسم‌های مختلف مانند مراسم عروسی و تولد، در سیستم‌های صوتی نصب شده روی ماشین‌ها و حتی در منازل مسکونی از این دستگاه استفاده می‌شود. آمپلی فایر انواع متفاوتی دارد که با توجه به نوع استفاده انتخاب می‌شود.

آمپلی فایر انواع متفاوتی دارد که با توجه به نوع استفاده انتخاب می‌شود.
آمپلی فایر انواع متفاوتی دارد که با توجه به نوع استفاده انتخاب می‌شود.

دقت کنید که نوع مکانی که قصد دارید در آن از دستگاه آمپ استفاده کنید مهم می‌باشد. فرض کنید شما می‌خواهید یک تقویت کننده صدا مناسب روی سیستم صوتی ماشین خود نصب کنید. این تقویت کننده صوت ماشینی نسبت به یک تقویت کننده صدای خانگی که در منازل مسکونی و محیط‌های بزرگ استفاده می‌شود، می‌بایست ضعیف تر باشد. همچنین اگر نیاز به یک آمپلی فایر در فضایی بزرگ دارید می‌بایست از تقویت کننده قوی تری استفاده کنید. در صورتی که از دستگاه تقویت کننده صدا خانگی برای سیستم‌های صوتی ماشین استفاده کنید به مرور زمان متوجه این موضوع خواهید شد که بلندگو‌های ماشین کیفیت و کارایی خود را از دست می‌دهند. علاوه بر مورد گفته شده در هنگام پخش صوت شما نمی‌توانید از حداکثر توان دستگاه آمپ بهره ببرید.

همچنین اگر موردی برعکس مورد فوق اتفاق بیفتد و شما یک تقویت کننده صدا ماشین را در محیطی مانند خانه یا هر فضای بزرگی استفاده کنید، نتیجه مطلوب نخواهد بود و با افزایش صدا متوجه خواهید شد که کیفیت صدا افت پیدا می‌کند. بنابراین با توجه به موارد گفته شده به این نکته پی می‌بریم که نوع و فضای کاربرد در انتخاب دستگاه تقویت کننده صدا مهم می‌باشد.

 

آمپلی فایر علاوه بر بلندی صدا روی کیفیت صدا نیز تاثیر مثبت دارد.
آمپلی فایر علاوه بر بلندی صدا روی کیفیت صدا نیز تاثیر مثبت دارد.

برای انتخاب یک آمپلی فایر به چه نکاتی توجه کنیم؟

مهم ترین نکته‌ای که لازم است در خرید و انتخاب آمپلی فایر به آن توجه کنید توان دستگاه تقویت کننده و تعداد کانال‌های خروجی آن می‌باشد. در ادامه توضیحاتی را برای انتخاب صحیح تر عنوان می‌کنیم.

دسته بندی آمپلی فایر بر اساس تعداد خروجی

  • دستگاه‌های تقویت کننده مونو انواعی از دستگاه‌های تقویت کننده هستند که تنها دارای یک خروجی می‌باشند. این نوع آمپ برای تقویت ساب ووفر‌ها استفاده می‌شوند. البته می‌توان یک یا دو و حتی تعداد بیشتری از دو ساب ووفر را به یک دستگاه تقویت کننده وصل کرد.
  • دستگاه‌های تقویت کننده دو کاناله دارای تنوع بیشتری می‌باشند. و با داشتن آن‌ها می‌توانید دو بلندگو را به یک دستگاه تقویت کننده وصل و از مزایای آن بهره مند شوید. اغلب آمپ‌های دو کاناله قابلیت این را دارند. که هر دو کانال در آن‌ها ادغام شده و به یک کانال قوی تر تبدیل شود.
  • تقویت کننده صدای 4 کاناله انواع دیگری از دستگاه‌های تقویت کننده می‌باشد که تنوع زیادی داشته و می‌تواند به 4 بلندگو متصل شود.
  • اگر به دنبال تعداد کانال بیشتر هستید بهتر است بدانید دستگاه تقویت کننده 5 کاناله نیز وجود دارد. و می‌تواند سیگنال‌های صوتی شما را به راحتی تقویت کند.

توان دستگاه تقویت کننده صوتی از روی عدد RMS آن تشخیص دهید.

توان دستگاه تقویت کننده صوتی از روی عدد RMS آن تشخیص دهید.
توان دستگاه تقویت کننده صوتی از روی عدد RMS آن تشخیص دهید.

انتخاب آمپلی فایر براساس توان

همانطور که در بالا اشاره شد، هر آمپلی فایر دارای توان مشخصی می‌باشد. دانستن نکاتی راجع به توان دستگاه تقویت کننده منجر می‌شود تا شما خرید بهتری را تجربه کنید. دستگاه تقویت کننده صدا به انواع اولترا میکرو، آمپ میکرو، سیگنال ضعیف، آمپ قدرت و آمپ پر قدرت تقسیم می‌شود.

در ابتدا لازم است تا راجع به توان دستگاه تقویت کننده یک نکته را بیان کنیم. برای هر دستگاه تقویت کننده صدا دو نوع توان معرفی می‌شود که شامل Peak power و RMS power می‌باشند.

Peak power به معنی بیشترین توان خروجی از یک دستگاه برای یک لحظه می‌باشد. مقدار این عدد به وضوح روی جعبه درج شده است. اما بهتر است به هنگام خرید به این عدد توجه نداشته باشد.

RMS در واقع توان دائمی دستگاه را بیان می‌کند. این عدد قابل اتکاتر بوده و پیشنهاد می‌شود در هنگام خرید بیشتر به این عدد توجه کنید.

توان هر دستگاه تقویت کننده می‌بایست مطابق با استاندارد CEA-2006 باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که شما می‌بایست در هنگام خرید یک آمپلی فایر به میزان توان بلندگو‌های خود نیز توجه داشته باشید. بدین منظور می‌بایست میزان RMS بلندگو خود را بداند. و با توجه با آن دستگاه تقویت کننده صوتی مناسب خود را انتخاب نمایید. در حین انتخاب مطمئن شوید که توان هر دو باهم سازگار باشد.

سخن آخر

در این مطلب سعی شد دستگاه تقویت کننده صوتی که با نام آمپ نیز شناخته می‌شود، شرح داده شود. این دستگاه علاوه بر آن که می‌تواند روی بلندی صدا تاثیر مثبتی داشته باشد، روی کیفیت صدا نیز تاثیر مثبت داشته و کیفیت را نیز ارتقا می‌دهد. در انتخاب دستگاه تقویت کننده صوتی میزان توان دستگاه و تعداد کانال های خروجی آن باید مورد توجه قرار گیرند. میزان توان یک دستگاه تقویت کننده صوتی در واقع از روی عدد RMS آن قابل تشخیص است. مورد مهم دیگر این است که در انتخاب دستگاه تقویت کننده صوتی به توان دستگاه صوتی نیز باید توجه شود.

سیم کشی صحیح آمپلی فایر نقش مهمی در بهبود کارکرد آن دارد.
سیم کشی صحیح آمپلی فایر نقش مهمی در بهبود کارکرد آن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *